2013 Results

INDOOR

AO Combined Events, Walk, Prep. Meet 1 – Toronto

Girls 150 Meter Bantam

Ella Westlake                           6th        22.65

 

Women 60 Meter Open

Mariah Wilson                          33rd      8.3

Jade Langford                         62nd     9.25

Ashley Schwartzentruber      63rd      9.27

 

Women 200 Meter Open

Mariah Wilson                          38th      27.6

 

Women 400 Meter Open

Ashely Bickle                          45th      1:08.91

 

Women 800 Meter Open

Ashely Bickle                          30th      2:37.73

 

Women Long Jump Open

Ashley Schwartzentruber      21st      4.15m

Ella Westlake                           24th      3.59m

 

Men 3000 Meter Open

Chris Caddey

 

Girls 60 Meter Youth- Preliminaries

Mariah Wilson                          13th      8.28q

 

Girls 60 Meter Youth-Semi Finals

Mariah Wilson                          12th      8.28

 

OUTDOOR

OFSAA Track & Field Championship – Oshawa

Women High Jump Senior

Alyssa Bickle, Woodstock CI  3rd       1.65m

 

Men Javelin Throw Junior

Matthew Zilke, Woodstock CI  3rd       51.04m

 

Canada Summer Games – Sherbrooke, QC

Women Heptathlon

Alyssa Bickle                          10th      3724 points

 

Women High Jump

Alyssa Bickle                          12th      1.55m

 

Royal Canadian Legion – Laurentian Track Sudbury

Boys 12-15 Javelin Throw

Braedyn Aubin                        7th        30.49m

 

Boys 12-15 Shot Put

Braedyn Aubin                        12th      10.70m

 

Boys 12-15 Discus Throw

Braedyn Aubin                        10th     33.72m

 

Boys 16-17 Javelin Throw

Matt Zilke                                 4th        46.69m

 

Boys 16-17 Discus Throw

Matt Zilke

 

Brampton TC Twilight Meet #2

Women 100 Meter Open

Tessa Hamilton                        12th     13.36

 

Men 100 Meter Open

Ty Hamilton                              10th     11.59

 

Men 200 Meter Open

Ty Hamilton                              12th     23.44

 

AO Bantam Midget Youth Championships

Girls 100 Meter Midget

Marissa Beynen                      29th     14.26

 

Girls 300 Meter Midget

Jasmine Cherry                       14th     44.77

 

Girls 80 Meter Hurdles Midget

Marissa Beynen                      15th    15.07

Jade Langford                         17th     15.93

 

Girls 200 Meter Hurdles Midget

Marissa Beynen                      17th      33.98

Jade Langford                         20th     36.06

 

Girls 800 Meter Youth

Ashely Bickle                          21st     2:29.30

 

Girls High Jump Midget

Holly Jarvis                              7th       1.48m

 

Girls Pole Vault Midget

Tessa Hamilton                        2nd      2.40m

 

Girls 1600 Sprint Medley Youth

Woodstock Legion                 7th         4:50.70

Jasmine Cherry, Marissa Beynen, Jade Langford, Ashley Bickle

 

Girls Long Jump Youth

Ashley Schwartzentruber      15th     4.26m

 

Girls Triple Jump Youth

Ashley Schwartzentruber      10th      8.99m

 

Boys High Jump Midget

Grant Bickle                             10th     1.50m

 

Boys Pole Vault Midget

Grant Bickle                             5th       2.55m

 

Boys Long Jump Midget

Grant Bickle                             10th      4.88m

 

Boys Discus Throw 1.00kg Midget   **New Club Record

Braedyn Aubin                        6th       39.05m

 

Boys Javelin Throw 600g Midget

Braedyn Aubin                        6th       33.76m

 

Boys 400 Meter Youth

Chris Langford                        24th      53.83

Boys 200 Meter Youth

Chris Langford                        32nd     23.75

 

Boys 400 Meter Youth

Matthew Grenier                     39th      56.82

Boys 4×100 Meter Relay Youth

Woodstock Legion                   7th       46.78

Matthew Grenier, Chris Langford, Jeremy Beynen, Matt Zilke

 

Boys High Jump Youth

Jeremy Beynen                       13th     1.65m

Thomas Darlington

 

Boys Long Jump Youth

Jeremy Beynen                       18th     5.69m

Boys Triple Jump Youth

Jeremy Beynen                       13th     11.41m

Boys Discus Throw 1.50kg Youth

Matt Zilke                                11th     26.81m

Boys Javelin Throw 700g Youth

Matt Zilke                                 3rd        38.37m

 

Ontario Junior – Senior Championships

Women 100 Meter Junior

Mariah Wilson, Mariah             18th      13.10

 

Women 200 Meter Junior

Mariah Wilson,                                     26.74

 

Women 100 Meter Hurdles 0.840m Junior

Alyssa Bickle                          16th     17.09

 

Women High Jump Junior

Alyssa Bickle                          6th       1.55m

 

Women Long Jump Junior

Alyssa Bickle                          10th     4.59m

Ashley Schwartzentruber      15th      4.18m

 

Men 100 Meter Junior

Ty Hamilton                              16th      11.76

 

Men 200 Meter Junior

Ty Hamilton                           23rd       23.92

Chris Langford                       25th       24.22

Matthew Grenier                     27th      25.00

 

Men 400 Meter Junior

Chirs Langford                        29th      53.10

Matthew Grenier                     35th      55.86

 

Men 4×100 Meter Relay Junior

Woodstock Legion                   3rd      45.86 **New Club Record

Matthew Grenier, Chris Langford, Jeremy Beynen, Ty Hamilton

 

Men 1600 Sprint Medley Junior

Woodstock Legion                 4th       3:54.21 **New Club Record

Chris Langford, Jeremy Beynen, Ty Hamilton, Thomas Darlington

 

Men High Jump Junior

Jeremy Beynen                      10th       1.70m

 

Men Pole Vault Junior

Ty Hamilton                            8th        3.65m

 

Men Triple Jump Junior

Jeremy Beynen                       6th        11.61m

 

Ontario Canada Summer Games Trials – Windsor

Girls 80 Meter Hurdles 0.762m Midget

Marissa Beynen                    2nd           14.44

Jade Langford                   3rd                15.30

 

Girls 200 Meter Hurdles 0.762m Midget

Marisa Beynen                      3rd           32.23

Jade Langford                 4th                  33.77

 

Girls 100 Meter Dash Youth

Mariah Wilson                     11th          13.44

 

Women High Jump CSG

Alysa Bickle                         1st                 1.55m

 

Boys 300 Meter Hurdles 0.840m Youth

Mac Grenier                       7th            46.19

 

Men 200 Meter Dash Open

Mac Grenier                       11th           24.87

 

Men 3000 Meter Steeplechase 0.914m Open

Chris Caddey                     3rd            11:43.73

 

Men High Jump Open

Jeremy Beynen                       5th        1.65m

 

Men Long Jump Open

Jeremy Beynen                       4th        5.68m

 

Men Triple Jump Open

Jermey Beynen                       5th        11.98m